W świecie sportu kontuzje i urazy to chleb powszedni wielu zawodników. Praktycznie nie ma takiej dyscypliny sportowej, w której ryzyko kontuzji byłoby zmniejszone do zera. Mało tego, nawet w spokojnym życiu dużej ilości osób codziennie dochodzi do jakichś urazów, które nierzadko wymagają interwencji specjalisty. Jednak z uwagi na to, że sport wyczynowy powoduje wiele urazów, swoją uwagę w tym artykule skupimy właśnie na rehabilitacji w sporcie, a dokładniej powiemy czym jest taping rehabilitacyjny.

taping rehabilitacyjnyDo wszelkiego rodzaju wypadków dochodzi zazwyczaj nagle w wyniku gwałtownego manewru lub wymagającego ćwiczenia, które powoduje nagły ból. Tego rodzaju urazy należą do najbardziej poważnych i powodujących największe powikłania, ponieważ powstają pod wpływem dużej siły. Z drugiej strony do urazów dochodzi w wyniku zwyrodnienia stawów lub mięśni. Każdy organizm z czasem duże przeciążenia i wysiłek fizyczny będzie tolerował znacznie gorzej. Dlatego nie dziwi już nikogo wiek zawodników, którzy przechodzą na sportową emeryturę już w wieku trzydziestu lat, podczas gdy średnia pracownika etatowego to w przybliżeniu 60 lat. W tak krótkim czasie sportowcy maksymalnie eksploatują swoje ciało, które po prostu szybciej się „zużywa”. Na szczęście nie wszystkie urazy wiążą się z wielomiesięczną rekonwalescencją, która wyklucza zawodnika na długo z uczestniczeniu w treningach. Bardzo często kontuzje mają charakter odwracalny, a właściwe podejście i leczenie może zapewnić szybki powrót na boisko czy stadion.

Taping rehabilitacyjny – Szybka odpowiedź na kontuzje

Jedną z profesjonalnych metod stosowanych w fizjoterapii sportowej jest taping rehabilitacyjny. Być może sama nazwa niewiele będzie mówiła sporej części osób. Taping to nic innego jak kolorowe plastry, które pewnie nie raz zdarzyło się nam zobaczyć na ciałach zawodników. Wbrew pozorom jest to bardzo skuteczny sposób na poradzenie sobie z różnymi dolegliwościami stawów i mięśni. Taping rehabilitacyjny najczęściej stosuje się w dwóch przypadkach: pierwszy, to unieruchomienie stawu, odciążenie go lub usztywnienie go w ten sposób, aby za pomocą taśm wymusić na stawie odpowiedni ruch. Po drugie taśmy rehabilitacyjne mogą być stosowane w celu wywarcia nacisku w danym obszarze, przez co wspomagane jest czucie głębokie oraz poprawia się mikrokrążenie. Taping jest o tyle efektywny, ponieważ działa od razu po zaaplikowaniu taśmy, jednak na pewno nie jest to efekt krótkotrwały. Jeśli podczas stosowania tej metody, dodamy do niej aktywny ruch i odpowiednie ćwiczenia, rehabilitacja będzie znacznie skuteczniejsza niż w przypadku tradycyjnych metod.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *