Rehabilitacja po mastektomii - przygotowania i przebieg

Rehabilitacja po wielu zabiegach i operacjach jest nieodzownym elementem całego procesu powrotu do zdrowia. Aby był on pełen, nie wystarczy jedynie wykonanie operacji. Równie ważny jest szereg działań, jaki trzeba będzie wykonać w późniejszym czasie. Rehabilitacja jest szczególnie ważna w przypadku trudnych chorób nowotworowych, które nie tylko wiążą się z chorobą ciała, ale również i ducha. U kobiet w szczególności, rehabilitacja po mastektomii jest niezwykle cenna i potrzebna.

Tak jak już wspomniano, w przypadku tak „delikatnych” chorób pacjentka musi się zmierzyć z wieloma trudnościami i problemami. Ma to również niemały wpływ na stan psychiczny chorej. Dlatego im szybciej i skuteczniej zostaną podjęte kroki w kierunku rehabilitacji, tym skutki uboczne będą mniej dotkliwe i szybciej będziemy w stanie powrócić do stanu sprzed operacji. Niezwykle ważna w tym przypadku jest nie tylko pomoc psychologiczna, ale również fizjoterapeutyczna. Mastektomia niestety niesie za sobą dużą ilość powikłań, i jak każdy złożony problem wymaga kompleksowego działania.

Rehabilitacja po mastektomii – przebieg

W rehabilitacji po mastektomii oferuje się zazwyczaj kilka metod fizjoterapii, m.in.: drenaż limfatyczny, kompresoterapię, czyli specjalny sposób bandażowania czy kinezyterapię. Jest to tylko część z dostępnych metod, jednak wszystkie mają na celu powrót do stanu zdrowia sprzed choroby. W tym celu niezbędne jest wzmocnienie mięśni, poprawa sprawności ruchowej, ćwiczenia zapobiegające powstawaniu i powiększaniu się obrzęków. Dodatkowo zwiększanie zakresu ruchu, oraz ogólna poprawa postawy ciała, która naturalnie po operacji jest nieco zmieniona. Bardzo często bywa, że po mastektomii oprócz chorej piersi usuwane są również węzły chłonne. Wskutek czego następuje zanik mięśni, opuchlizna, problemy z oddychaniem, złe krążenie oraz powstają bolesne blizny.

Rehabilitacja po mastektomii - leczenie

Rehabilitacja po mastektomii – przygotowania

Oprócz rehabilitacji po operacji, równie ważne jest przygotowanie sprawnościowe również i przed samym zabiegiem usunięcia narządu. Faktem jest, że takie ćwiczenia pozwalają na szybszy powrót do zdrowia. Ma to niebagatelny wpływ na późniejszą kondycję całego ciała, ale przede wszystkim wpływa korzystnie na psychikę chorej. Ćwiczenia rehabilitacyjne mogą być wykonywane w gabinecie fizjoterapeuty, gdzie przeprowadzi je wykwalifikowana osoba, ale również w zaciszu domowym. Ważne jest, aby treningi domowe były ówcześnie skonsultowane z lekarzem – wówczas będziemy miały pewność, że wpłyną one tylko dodatnio na stan fizyczny, a nie pogłębią problem.

Polecamy zapoznać się z poniższym filmem instruktażowym, na którym zaprezentowano podstawowe ćwiczenia przy rehabilitacji po mastektomii. Ćwiczenia można z powodzeniem wykonywać samodzielnie w domu.

One thought on “Rehabilitacja po mastektomii – przygotowania i przebieg”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *