Wszelkiego rodzaju urazy stawów mogą przydarzyć się niemal każdej osobie, chociaż najbardziej podatni na tego rodzaje kontuzje są oczywiście sportowcy. Bardzo duże obciążenie organizmu, długie godziny treningów to czynniki, które w znaczący sposób wpływają na późniejszą kondycję zawodnika. Bardzo popularne wśród nich są urazy stawów kolanowych, a dokładnie skręcenia, naderwania wiązadeł, urazy ścięgien, stłuczenia. Wtedy konieczna jest rehabilitacja stawu kolanowego aby móc powrócić do dawnej sprawności.

rehabilitacja stawu kolanowegoW efekcie urazów kolana, pojawiają się problemy z poruszaniem, ruchomością w stawie, a także niestabilność stawowa lub uszkodzenia łąkotki i innych struktur stawowych. Każdy uraz lub nieprawidłowość powinna natychmiast zostać skonsultowana z ortopedą. Tylko lekarz prawidłowo rozpozna rodzaj problemu, będzie potrafił zastosować odpowiednią metodę leczenia oraz zalecić rehabilitację. Często wiele zależy od stopnia i rodzaju uszkodzenia kolana – jeśli chodzi o sportowców, najczęściej do wypadków dochodzi podczas dużego wysiłku. Wówczas siła i gwałtowność z jaką doszło do urazu jest znacznie poważniejsza i konieczne będzie powzięcie bardziej zdecydowanych kroków niż w przypadku, gdy do wypadku doszło w bardziej kontrolowany sposób.

Rehabilitacja stawu kolanowego – zakres działania

W każdym z przypadków, rehabilitacja stawu kolanowego powinna być podjęta jak najszybciej. Do najbardziej znanych i najchętniej stosowanych metod są m.in.:

  • pole elektromagnetyczne – wytwarzane za pomocą specjalistycznych urządzeń, których głowice przyłożone do uszkodzonego miejsca wpływają na zmniejszenie obrzęku oraz bólu w kolanie

  • prądy interferencyjne – jest to rodzaj prądów leczniczych, których działanie opiera się na ich krzyżowaniu. Specjalne diody wysyłają kilka różnych sygnałów, których działanie można porównać do efektów pola magnetycznego, a więc działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo

  • jonoforeza – polega na działaniu dwóch diod przykładanych do miejsca z urazem, gdzie jedna z nich zawiera środek leczniczy. Jonoforeza polega na leczeniu urazu polem magnetycznym powstałym w wyniku działania dwóch diod.

  • Sonoforeza – działa na podobnej zasadzie co jonoforeza, jednak do leczenia wykorzystuje się ultradźwięki.

  • Krioterapia – metoda znana również w leczeniu innych urazów i schorzeń. Ta metoda bazuje na procesie schładzania chorego miejsca do temperatury -160 stopni Celsjusza ciekłym azotem. Zabieg działa miejscowo.

  • Kinezyterapia – jest to gimnastyka prowadzona pod okiem fizjoterapeuty, która ma za zadanie stymulować wiele elementów, które mają wpływ na uraz, jak mięśnie, ścięgna.

W przypadku wielu kontuzji kolana, rehabilitacja stawu kolanowego jest albo źle prowadzona, albo chory decyduje się samodzielnie na ćwiczenie w domu, co może prowadzić do pogłębienia urazu. Zawsze przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, konieczna jest konsultacja lekarza lub fizjoterapeuty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *