Endoproteza stanu kolanowego to jedna z operacji stawów, podczas której niesprawne elementy są, można powiedzieć, wymieniane na nowe, sztuczne. Wymianie może ulec cały staw lub tylko jego część. Powodem, dla którego przeprowadza się tego rodzaju operacje jest najczęściej zwyrodnienie stawów, które z czasem uniemożliwia normalne funkcjonowanie, gdyż niemal każdy krok powoduje ból. Możemy tu rozróżnić dwa rodzaje zwyrodnienia stawów, zwanego również gonartrozą. Po pierwsze, wyróżniamy zwyrodnienia pierwotne (dotyczą przede wszystkim osób starszych) oraz wtórne (powstałe w wyniku np. urazu). W obu przypadkach endoproteza to szansa dla wielu pacjentów na bezbolesne życie bez ograniczeń.

Technika ta była znana już w XIX wieku, jednak naturalnie do czasów współczesnych doczekaliśmy się wielu usprawnień, które jeszcze bardziej zwiększają szanse na poprawę stanu zdrowia. Sama operacja wymaga niezwykłej sterylności, ponieważ dostęp nawet pozornie niegroźnych drobnoustrojów może z czasem przerodzić się w zaawansowany stan chorobowy. Między innymi z tego względu, pacjent, który niedawno przeszedł operację musi pozostać przez jakiś czas pod okiem lekarzy. Szwy zdejmowane są dopiero po około dwóch tygodniach i dopiero po tym czasie pacjent może się w miarę swobodnie poruszać, najlepiej o kulach. Można powiedzieć, że jest to pierwszy etap rehabilitacji. Systematyczne spacery po równych nawierzchniach to rodzaj ruchu, który jest jak najbardziej wskazany. Następnie można powoli zacząć ćwiczenia na rowerze stacjonarnym lub udać się na basen. Wszystkie te czynności mogą być wykonywane na własną rękę np. w domu, jednak nie obędzie się bez konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Endoproteza stawu kolanowego – rehabilitacja

Rehabilitacja po endoprotezie stawu kolanowego to specjalnie ułożony zestaw ćwiczeń, które są ściśle określone i zaprotokołowane. Dlatego każdy specjalista z tej dziedziny powinien potrafić ułożyć i dostosować do każdego pacjenta odpowiedni zestaw treningów. Bardzo ważne, aby nie przeforsować kolana i nie narażać go na urazy. Dlatego na kilka miesięcy należy zrezygnować z biegania czy uprawiania sportów. Staw kolanowy po endoprotezie potrzebuje nawet 3 miesięcy do pełnego wyzdrowienia.

Bardzo ważne jest, aby nie wykonywać żadnych ruchów „na siłę”, ponieważ mogą one w konsekwencji doprowadzić do zwichnięcia endoprotezy, jej poluzowania lub uszkodzenia kości wokół endoprotezy. Ostatecznie zamiast poprawy stanu zdrowia, pacjent może uskarżać się na zmniejszenie ruchomości w stawie, bolesności oraz obrzęków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *